فریمورک محبوب لاراول

بررسی برترین فریمورک های PHP سال ۲۰۱۵

با سلام خدمت کاربران عزیز، در این پست قصد داریم فریمورک های محبوب پی اچ پی در سال ۲۰۱۵ رو باهم بررسی کنیم.

اول یه توضیح مختصر درباره فریمورک! اصلا فریمورک چیه؟!

بطور کلی فریمورک یکسری کد ها و کلاس های از پیش نوشته شدست به شکلی که قابل استفاده در هر پروژه ای باشه. مزیت استفاده از فریمورک بالا رفتن سرعت کد نویسی، درگیر نشدن با موضوعات عمومی و تکراری، امنیت بیشتر، سرعت بالاتر و … ست. در حال حاضر اکثر فریمورک های از معماری MVC پیروی میکنن که پیروی کردن از این موضوع به کاربر ها این امکان رو میده تا قسمت های مختلف پروژشون رو راحت تر مدیریت و کد نویسی کنن. مثلا داخل فریمورک ها احتیاجی به درگیر شدن با Token فرم برای جلوگیری از حملات CSRF نیست و تنها با فعال کردن و صدا زدن یک متد خود فریمورک کار های مربوط به توکن اعم از ایجاد و چک کردن رو انجام میده!

با پایان سال ۲۰۱۵ میلادی، وبسایت معتبر sitepoint اقدام به انتشار گزارشی کامل در رابطه با محبوب ترین فریمورک های پی اچ پی موجود کرد که جدول آمارش به صورت زیر هست:

میزان محبوبیت فریمورک ها PHP در پروژه های شخصی یا Personal در سال ۲۰۱۵

Top PHP Frameworks in 2015

 

با نگاه کردن به این آمار میتوان متوجه پیشتازی فریمورک Laravel با ۲۰۰۰ رای شد پس به عبارتی “لاراول محبوب ترین فریمورک PHP برای پروژه های شخصی در سرتاسر دنیاست!”

خب Symfony 2 جایگاه دوم رو برای خودش کسب کرده، طبق صحبت هایی که میشه گویا لاراول هم از برخی کد های هسته Symfony استفاده میکنه

بعد از Symfony 2، فریمورک Nette با کمتر از ۱۰۰۰ رای دارای جایگاه سوم هست. توی کشور ما کمتر کسی از این فریمورک استفاده میکنه ولی خب توی دنیا دارای محبوبیت بالاییه.

رتبه چهارم هم متعلق به فریمورک بسیار قدرتمند و سریع Yii 2 هست. نظر شخصی من اینه که یادگیری Yii کمی دشوار تر از بقیه فریمورک هاست! در حال حاضر بسیاری از سیستم های ایرانی از این فریمورک استفاده میکنن.

در جایگاه پنجم، فریمورک CodeIgniter قرار داره، یکی از سبک و روان ترین فریمورک های PHP موجود! در کشور ما هم دارای محبوبیت بالاییه اما در ربته اول نیست.

با نگاه دقیق تر میشه به جایگاه بقیه فریمورک ها مثل CakePHP , Zend 2 و … هم پی برد! خب بریم سراغ استفاده های شرکتی:

میزان محبوبیت فریمورک ها PHP در پروژه های شرکتی در سال ۲۰۱۵

php_framework_popularity_at_work

تقریبا همون ترتیب بین فریمورک های اول تکرار شده با این تفاوت که دارای رای کمتر یا بیشتری شده و بعضی رتبه ها بالا پایین شدن، مثلا فریمورک اختصاصی و داخلی یک شرکت رشد داشته و دارای رتبه بهتری نسبت به رتبش توی مقایسه بین پروژه های شخصی داره.

این بود از محبوبترین فریمورک های PHP توی سال ۲۰۱۵! اگر هنوز با فریمورک ها کار نمیکنید بهتون پیشنهاد میکنم حتما امکانات فریمورک هارو مورد بررسی قرار بدین و در نهایت یکی رو شروع کنید، تاثیر بسیار زیادی توی کیفیت پروژه نهاییتون خواهد داشت.

ممنون از اینکه این مطلب رو مطالعه کردید، اگر نظری درباره فریمورک های دارید خوشاحال میشم نظرتوت رو با ما به اشتراک بزارید. همچنین نظر شما میتونه به انتخاب یک فریمورک برای بقیه کاربران هم کمک زیادی کنه…

با تشکر، عرفان صحاف نژاد

مدرس: عرفان صحاف نژاد
دیدگاه ها: 2
۱۳۹۴/۱۰/۰۹